Перша соціальна мережа на селі - gorodok.rv.uaПерша соціальна мережа на селі - gorodok.rv.uaПерша соціальна мережа на селі - gorodok.rv.ua
Сайт твого села - останні новини, цікаві обговорення, корисна інформація

Скільки бюджетників вступило до рівненських ВНЗ?

Скільки бюджетників вступило до рівненських ВНЗ?

Якщо для першокласників 1-ше вересня – це радісний день знань, то першокурсники набагато частіше змушені замислюватися не про те, як би опанувати побільше наук, а про те, де взяти гроші на здобуття вищої освіти. Цього року в Україні дещо інакше діяла система розподілу місць за державним замовленням. Замість фіксованого виділення певної кількості бюджетних місць кожному ВНЗ держава дозволила випускникам самим обрати навчальні заклади, де вони бажали б здобувати освіту. На додачу безкоштовно навчати тепер можна тільки на профільних спеціальностях (тобто безплатно вчитися на гуманітарія в технічному ВНЗ уже не вийде), а якщо студент, що отримав бюджетне місце, через якісь причини відмовляється від нього, воно вже не дістанеться наступному по черзі, як було раніше, а просто пропаде.


У НУВГП скаржаться, що майбутніх гідромеліораторів стало менше


У Міністерстві освіти прозвітували, що такою системою дуже задоволені: мовляв, тепер ректори вже не можуть лобіювати собі кількість бюджетників – бюджетні кошти університету чи інституту «приносить» сам майбутній студент, який добровільно обирає цей ВНЗ для здобуття освіти. Але рівненські освітяни не такі оптимістичні: через подібний підхід вони втрачають абітурієнтів, які могли б вступити на не дуже популярні і маловідомі спеціальності. Наприклад, подумайте, чи багато Ваших однолітків після завершення 11 класу мріяли про професію гідромеліоратора і взагалі добре уявляли собі, чим ці меліоратори займаються. Звісно, набагато простіше мріяти про кар'єру вчителя чи юриста, хоча по факту знайти потім хорошу роботу за спеціальністю буде нелегко, зважаючи на засилля юристів і низьку оплату праці педагогів. Якщо у 2015 році рівненському НУВГП держава виділила 45 бюджетних місць на спеціальність «гідромеліорація» і знайшлося стільки ж людей, бажаючих безкоштовно навчатися цій професії, то після введення схеми «обирає студент» про гідромеліорацію згадало лише… 9 абітурієнтів! Із них шестеро навчатимуться на державній формі і ще троє платитимуть. Загалом же цього року до НУВГП вступило 2035 абітурієнтів, 425 із них навчатимуться на бюджеті (тобто приблизно за кожного п'ятого платитиме держава). Минулого року на бюджет до НУВГП потрапило 533 людини. На 100% вдалося заповнити бюджетниками тільки факультети прикладної математики и галузевого машинобудування.


РДГУ не отримав бюджетників на «не гуманітарні» спеціальності


А от один із головних конкурентів НУВГП – РДГУ цього року взагалі не отримав жодного бюджетника на «прикладну математику». Чому так? Невже майбутні математики цей ВНЗ не обирали? Ні, справа не в цьому. Згадуємо про принцип профільності: якщо цей університет віднесений до категорії гуманітарних, він уже не має права безкоштовно навчати точним наукам. То, може, тоді РДГУ компенсував цей факт за рахунок гуманітарних спеціальностей? І тут все не так прозоро, як хотілося б. Заступниця голови приймальної комісії Клавдія Джеджера розповіла, що МОН чомусь не відніс до сфери гуманітарних наук культурологію, історію, археологію, психологію, політологію, бібліотечну та архівну справу – всі ці спеціальності виявилися для РДГУ непрофільними! Загалом РДГУ цього року прийняв на навчання понад 3000 нових студентів, із них 834 навчатимуться на бюджеті (приблизно кожен четвертий), а в 2015-му таких першокурсників було 1113. Усе ж вдалося дізнатися, що невелику частку фіксованих бюджетних місць НУВГП та РДГУ отримали всупереч нововведенням. Так, перший виконуватиме державне замовлення, навчаючи студентів архітектурі і фізичній реабілітації, а другий за бюджетний кошт підготує спеціалістів із дошкільної і початкової освіти, соціальної роботи, фізичної реабілітації та мистецьких напрямків. Ну а тим, хто не пройшов на бюджет, довелося вивчати фінансову інформацію і прицінюватися. А замислитися було над чим, адже вартість навчання на одній і тій же спеціальності в різних рівненських ВНЗ не однакова: скажімо, за рік навчання на реабілітолога НУВГП бере 13900 грн, РДГУ – 9500, МЕГУ – 8500. За прикладну математику НУВГП – 12900 грн, РДГУ – 7500 грн. Де краще навчать і чи варто переплачувати – це вже риторичні питання.

557
RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...