Перша соціальна мережа на селі - gorodok.rv.uaПерша соціальна мережа на селі - gorodok.rv.uaПерша соціальна мережа на селі - gorodok.rv.ua
Сайт твого села - останні новини, цікаві обговорення, корисна інформація

У Городку на Різдво танцювали тіні

У Городку на Різдво танцювали тіні

Городок надихнув істориків, митців та любителів старовинних українських традицій на відтворення в сучасному світі цікавого винаходу селян минулого – вертепу тіней. Ще за часів барона Штейнгеля у нашому селі була популярною ця красива народна забава. Хоча селяни тих років були переважно неосвіченими і незнайомими із законами фізики, однак, очевидно, хтось із них, наділений творчим даром та фантазією, абсолютно випадково придумав таку гарну річ.

На перший погляд, цей вертеп чимось схожий на традиційну західноукраїнську шопку – це дерев'яний будиночок висотою в півметра, в якому живуть різдвяні персонажі. Однак головна різниця полягає в тому, що ми не бачимо при вході фігурки Діви Марії, маленького Ісуса та пастухів, а лише спостерігаємо за їх тінями. Будиночок городоцького вертепу повністю закритий з усіх сторін, у віконцях замість скла встановлений не дуже цупкий папір. Всередині вертепу встановлюється запалена свічка – завдяки цьому світлу ми зможемо спостерігати тіні різдвяних персонажів, що будуть рухатися всередині і танцюватимуть у потоках теплого повітря. Особливо гарно і урочисто це дійство виглядає під час виконання колядок народними колективами – таке враження, наче фігурки навмисно намагаються пересуватися в такт музики, хоча це й лише візуальний обман. Відтворити давній різдвяний звичай, що родом із Городка, взявся культурно-історичний центр «Пересопниця». Його директор Микола Федоришин зазначив, що навіть у часи барона Штейнгеля вертеп тіней був не особливо розповсюджений – його мали лише заможні селяни, тож прототип цього пристрою до нашого часу не зберігся. Довелося відновлювати вертеп за його описами в історичних джерелах.

1250
RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...